Pogrzeb osoby zmarłej zgłaszamy w kancelarii parafialnej.
Należy przygotować następujące dokumenty:
- Akt zgonu zmarłego z Urzędu Stanu Cywilnego.
- Zaświadczenie ks. kapelana lub innego kapłana o udzielonych przed śmiercią sakramentach św., jeśli taka sytuacja miała miejsce.
- Pisemna zgoda ks. Proboszcza na pogrzeb, gdy zmarły mieszkał poza naszą Parafią.
Najlepszym darem dla zmarłego jaki możemy mu ofiarować jest pełne uczestnictwo w Eucharystii z przyjęciem Komunii Św. w jego intencji.
Czy kapłan może odmówić pogrzebu katolickiego?
Kodeks Prawa Kanonicznego reguluje ten temat dość konkretnie. Pogrzebu katolickiego można odmówić wówczas, gdy osoba zmarła:
– była heretykiem, schizmatykiem,
– dokonała apostazji – wystąpienia z kościoła katolickiego,
– wybrała spalenie ciała z pobudek innych niż katolicki: m.in. dzielenie prochów zmarłego między członków rodziny, rozrzucania ich w tzw. ogrodach pokoju, w morze czy w górach, ustawiania ich „domach na kominku”, wysyłania ich w kosmos, czy nawet robienia z nich broszek,
– była grzesznikiem w sposób jawny i oczywisty, a jej pogrzeb w obrządku katolickim może wywołać publiczne zgorszenia.
Z Katechizmu Kościoła Katolickiego:
1682 – Dzień śmierci jest dla chrześcijanina, po zakończeniu jego życia sakramentalnego, dopełnieniem nowych narodzin rozpoczętych na chrzcie; jest ostatecznym „upodobnieniem” go do „obrazu Syna”, którego udziela namaszczenie Duchem Świętym; jest uczestnictwem w Uczcie Królestwa, zapoczątkowanej w Eucharystii, nawet jeśli zachodziłaby jeszcze potrzeba ostatecznego oczyszczenia, by móc przywdziać szatę godową.